Gündem 65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

1 yıl önce     Gündem 0
65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında, "Bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır" denildi.

Son dakika haberler...  Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu gece yarısı saat 24.00 itibariyle 65 yaş ve üstü ayrıca kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, park, bahçe gibi açık alanlarda dolaşmaları İl İdaresi Kanunun 11. Maddesi ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27. Maddesi kapsamında sınırlandırılmıştır. Ayrıntılı bilgi saat 19.30’da vatandaşlarımıza açıklanacaktır. Kamuoyuna sargıyla duyurulur" denildi.

 

KRONİK HASTALIK NEDİR?

Kronik ya da süreğen, müzmin, vücudun herhangi bir parçasında var olan, uzun süreli devam eden, kimi zaman hayat boyu düzelmeyen ve tedavi imkânları daha sınırlı kabul edilen hastalık türüdür.

 

Kronik hastalıklar genellikle, çok çesitli risk faktörleri içeren, etyolojileri belirgin olmayan, çok uzun latent dönemleri ve uzamış hastalık dönemleri olan hastalıklardır.

 

Kronik Hastalıkların Özellikleri

 

• Tam kür genellikle sağlanamaz ve genellikle orta yaşta baslar, ömür boyu sürer.

• Zaman zaman iyileşme dönemine girse de tekrarlar

•Risk faktörleriyle karşılaşma ile hastalığın ortaya çıkması arasında geçen süre çok uzun olabilir.

• Hastanın periyodik tıbbi bakımları olmalıdır.

• Ekonomik yükü çok artırırlar.

 

KRONİK SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

 

Astım: Astım, solunum yollarının süregelen bir iltihap sonucu aşırı derecede duyarlı olmasına ve bazı etkenlerle zaman zaman daralmasına neden olan bir solunum yolu hastalığıdır.

 

Koah: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), zayıf hava akışının görüldüğü obstrüktif bir akciğer hastalığıdır. Tipik olarak zamanla daha kötüleşir. Ana belirtileri nefes darlığı, öksürme ve balgam üretimidir. Kronik bronşit sahibi insanların çoğu aynı zamanda KOAH hastasıdır.

 

En sık karşılaşılan kronik hastalıklar şunlardır:

 

Kalp – Damar Hastalıkları

 

Solunum Yolu Hastalıkları

 

Mide-Bağırsak Hastalıkları

 

Nörolojik Hastalar

 

Psikiyatrik Hastalıkla

 

Kas Hastalıkları

 

Endokrin Hastalıkları

 

Kadın Hastalıkları

 

Kanser

 

Romatizmal Hastalıklar

 

Cilt Hastalıklar

 

Göz Hastalıkları

 

Kulak Hastalıkları

 

 

Böbrek Hastalıkları

    Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!